Hansab īpašnieks pārdod savu mūža darbu: ik pa brīdim ir jāieskatās pasē

Aigars Urva, kurš nesen paziņoja par sava mūža darba uzņēmuma Hansab Group pārdošanu, atzina, ka investora piesaistīšana tika plānota jau labu laiku. Pat tika apsvērta ideja startēt biržā. Baltijas privātā kapitāla fonds BaltCap iegādājas 70% no Hansab Group, un ar jaunā īpašnieka atbalstu Aigars Urva cer veicināt uzņēmuma izaugsmi.

Hansab Group līdzšinējais izpilddirektors un lielākais akcionārs sacīja, ka pēc darījuma viņa daļa samazināsies no 85% līdz 25%, bet otra akcionāra Jāna Tombaha - no 15% līdz 5%. Urva bija nolēmis atteikties no lielākās savas daļas, jo nopietni investori parasti vēlas iegūt vairākuma akciju.

"Man nav svarīgi būt par atbildīgo personu vai galveno akcionāru. Galvenais, lai uzņēmumam un darbiniekiem klājas labi, kā arī lai klienti ir apmierināti," viņš min.

Urva sāka domāt par pārdošanu, kad saprata, ka, lai gan Hansab organiski aug jau ilgu laiku, uzņēmuma izaugsmei būs nepieciešams investors ar lielāku kapitālu un kompetenci. Pēc viņa teiktā, investori Hansab tiek meklēti jau trīs gadus.

"Mēs izskatījām arī akciju publiskošanu, taču apzinājāmies, ka tas nebūtu šim brīdim piemērots lēmums, jo visticamāk radītu pārāk daudz birokrātijas un papildu uzdevumus. Mēs vēlamies arī turpmāk būt elastīgi, kā esam bijuši līdz šim,” Aigars Urva paskaidro.

Urva investoru aktīvi esot sācis meklēt tieši pēdējā gada laikā. Vienlaikus Hansab arī izsludināja konkursu tā atrašanai un analizēja veselu virkni iespējamo partneru. Pēc Urvas teiktā, ar viņu sazinājušies daži potenciālie stratēģiskie partneri, kuri vairāk pārzina Hansab darbību, taču tie vēlējušies iegādāties tikai dažus no visiem Hansab komercdarbības virzieniem. Viņš neesot vēlējies iet šo ceļu, jo tas būtu samazinājis uzņēmuma pakalpojumu apjomu un līdz ar to arī efektivitāti. Tāpēc tika nolemts piesaistīt BaltCap kā finanšu partneri.

Tieši līdzīgas vērtības esot likušas izšķirties par labu Baltcap: "Mums patīk viņu uzstādītie standarti, kā tie sasniedz rezultātus un ko tie darījuši līdz šim. Ceru, ka mūsu sadarbība būs veiksmīga," viņš komentē. 

 

Ir pienācis laiks uzņēmu pārņemšanai

Šobrīd tiekot izstrādāta jaunā Hansab izaugsmes stratēģija, kas ietver paplašināšanos citās valstīs. Urva par galveno izaugsmes stratēģiju saredz citu uzņēmumu pārņemšanu. Vēl pirms darījuma Hansab pārrunāja citu uzņēmumu iegādes plānus, taču sarunas tika apturētas uz BaltCap darījuma laiku.

"Kādreiz meklējām uzņēmumus, ko pāpirkt vadoties pēc mūsu kapitāla struktūras. Tagad, ņemot vērā BaltCap finansiālās iespējas, varam raudzīties uz lielākiem un vērtīgākiem uzņēmumiem. Uzņēmumu pārņemšana noteikti būs viens no mūsu galvenajiem izaugsmes virzieniem,” skaidroja Urva.

Hansab Group ir vadošais automatizācijas risinājumu un pakalpojumu sniedzējs Baltijas valstīs. Piedāvājumā ietilpst pakalpojumi drošības jomā, sūtījumu apstrāde un loģistika, bankomāti, skaidras naudas pārvadāšanas pakalpojumi, valsts personu apliecinošu dokumentu izgatavošana, tirdzniecības vietas un skaidras naudas apstrāde, rindu pārvaldība, autostāvvietas un automatizācijas pakalpojumi. Uzņēmums starptautiski piedāvā automatizētu satiksmes pārvaldības sistēmu Entringo Traffic un viedo autostāvvietu pārvaldības sistēmu Entringo Parking. 

 

Turpmāk ievēros mierīgāku darba ritmu

Pēc vairākuma akciju pārdošanas Urva atkāpsies no izpilddirektora amata un piedalīsies Hansab Group padomē. Viņš sacīja, ka, tā kā uzņēmumu vadījis 32 gadus, viņam pienācis laiks samazināt darba slodzi.

"Man ir 66 gadi - ik pa brīdim ir jāieskatās pasē. Tagad mums ir jaunāki vadītāji, kuri savu darbu veic labi," sacīja Urva, precizējot, ka turpmāk nodarbosies ar stratēģiskiem uzdevumiem padomē. "Mana ētika neļauj neko nedarīt un vienkārši dzīvot kā īrniekam no ienākumiem. Ja nolemts kļūt par pilntiesīgu īpašnieku, ir jāieguldās pilnībā."

Hansab Group ietilpst arī meitas uzņēmums Igaunijā - Hansab AS, kura akcionāri ir Aigars Urva, Janno Kallikorms un Jāns Tombahs. Vēl viens meitas uzņēmums Ellore ir sadalīts starp Urvu un četriem citiem mazākiem akcionāriem. Trešais meitas uzņēmums Hansab IT Solutions pilnībā pieder Hansab grupai. Koncernam ir arī meitas uzņēmumi Latvijā, Lietuvā un Somijā.

Urva piebilst, ka sākotnēji līdzdalība meitas uzņēmumos palikšot nemainīga. Hansab grupas vadību pārņems līdzšinējais Hansab AS valdes priekšsēdētājs Janno Kallikorms.

 

Līdzšinējais Hansab AS izpilddirektors Janno Kallikorms pēc darījuma stāšanās spēkā kļūs par Hansab Group izpilddirektoru. Foto: Lisa Treiman
 

"Skaidrs, ka nākotnē būs jāskatās, kā organizēsim vadību Igaunijas Hansab AS - kāds būs Kallikorma ieguldījums un viņa daļa nākotnē. Vienojāmies, ka to nofinalizēsim gada beigām,” Skaidroja Urva.

Hansab katru gadu stabili aug. Pērn grupas apgrozījums sasniedza gandrīz 40 miljonus un uzņēmumā strādāja vairāk nekā 300 darbinieku.

BaltCap partneris Kristjans Kalda paziņojumā norādīja, ka Hansab ir spēcīgs un plaši atzīts uzņēmums, kas strauji augošajā automatizācijas jomā izstrādājis kvalitatīvu, efektīvu servisa modeli. "Mēs redzam vairākas iespējas tālākai biznesa izaugsmei," sacīja Kalda.

Puses neatklās darījuma vērtību. Darījums tiks pabeigts tuvāko mēnešu laikā, kad Baltijas valstu konkurences iestādes būs to apstiprinājušas.
 

Par BaltCap
BaltCap ir lielākais un pieredzējušākais privātā kapitāla investors Baltijas valstīs. BaltCap ir četras ieguldījumu stratēģijas: uzņēmumu izpirkuma darījumi, izaugsme, infrastruktūra un iespējkapitāls. Kopš 1995. gada BaltCap ir investējis vairāk nekā 100 dažādu nozaru uzņēmumos un piesaistījis kopējo kapitālu vairāk nekā 700 miljonu eiro apmērā. BaltCap ir pārstāvēts visās trijās Baltijas valstīs ar vietējiem birojiem un pieredzējušām investīciju komandām Rīgā, Tallinā, Viļņā, kā arī Varšavā, Helsinkos un Stokholmā.

 

Atpakaļ