Vai skaidra nauda joprojām dominē? Naudas aktualitātes Latvijā un Eiropā.

2019.gadā Eiropas Centrālā banka (ECB) veica apjomīgu pētījumu par patērētāju maksāšanas paradumiem eiro zonā, kam arī sekoja 2020.gadā veikts apsekojums par pandēmijas ietekmi uz skaidras naudas izmantošanas tendencēm. Šie pētījumi apstiprināja, ka bezskaidras naudas maksājumu īpatsvars pieaug, kā arī Latvijā 46%  respondentu norādīja, ka dod priekšroku bezskaidras naudas maksājumiem, turpretī 29%  labprātāk izvēlas skaidru naudu. 

Lai gan atbildes liecina par labu bezskaidras naudas maksājumiem, realitātē skaidrā nauda joprojām ir absolūts līderis.  

Pārdošanas vietās respondenti Latvijā 68%  gadījumu tomēr veica maksājumu ar skaidru naudu, kam ir vairāki izskaidrojumi.

  • Elektroniskie maksājumi ne vienmēr norit gludi un bieži piedzīvo dažādas ķibeles, tādēļ skaidras  naudas esamība ir svarīga, lai šādos gadījumos varētu turpināt veikt maksājumus.
  • Tāpat  arī banku darbība ne vienmēr ir prognozējama, tādēļ daļa sabiedrības uzkrājumus veido skaidrā naudā, paļaujoties uz sevi, nevis banku.
  • ECB pētījumā pierādījās, ka skaidra nauda kā maksāšanas līdzeklis vispopulārākais ir gados vecākiem cilvēkiem. Tā kā gados vecākiem cilvēkiem ne vienmēr ir pietiekamas kompetences par mūsdienu tehnoloģijām, lai veiksmīgi izmantotu bezskaidras naudas maksājumus, skaidrā nauda pilda arī svarīgu sociālo funkciju, neliedzot attiecīgajai iedzīvotāju grupai patstāvīgi veikt ikdienas norēķinus. 

Pēc ECB pētījuma rezultātiem aptuveni 4%  no visiem Latvijas iedzīvotājiem kā maksāšanas līdzeklis ir pieejama tikai un vienīgi skaidrā nauda. Tāpat vēl viens būtisks iemesls skaidrās naudas izmantošanai ir tas, ka joprojām ne visur tirgotāji piedāvā norēķināties ar maksājumu kartēm. Latvijā 81%  gadījumu tiek pieņemtas norēķinu kartes,

taču pietiekami lielā daļā mazo veikalu, tirdziņos, pasākumu vietās nav iespējami bezskaidras naudas norēķini, jo maksājuma termināļa iegāde un apkalpošana prasa papildu līdzekļus.

Protams, skaidrās naudas izmantošanai ir arī dažādi riski, kas visspilgtāk parādījās Covid-19 izraisītās pandēmijas laikā. Galvenokārt sanitāru iemeslu dēļ bezskaidras naudas maksājumi, tostarp bezkontakta maksājumi, piedzīvoja strauju kāpumu. 

Eiropā kopumā 40% no visiem respondentiem atklāja, ka pandēmijas laikā mazāk izmantojuši skaidru naudu, un absolūti lielākā daļa no tiem (90%)  šo paradumu plāno turpināt. Turpretī Latvijas gadījuma tikai 25%  apgalvoja, ka ir mainījuši savus norēķinu paradumus. 

Lai gan bezkontakta norēķini nenoliedzami ir sanitārā ziņā visdrošākais maksājuma līdzeklis, tomēr arī skaidras naudas dezinfekcijai ir izstrādāti risinājumi, piemēram, ultravioletā starojuma dezinfekcijas ierīce. 

Manuāla skaidras naudas glabāšana un apstrāde mazumtirgotājiem ir pietiekami laikietilpīgs un resursus prasošs process, tādēļ tam ir pieejami dažādi automatizēti risinājumi. Arvien vairāk mazumtirgotāju izvēlas tādus skaidras naudas apstrādes risinājumus kā skaidras naudas skaitītāji, šķirotājidepozitori un valūtas detektori. Šie risinājumi ievērojami optimizē mazumtirgotāju darbību, jo ļauj ietaupīt uz cilvēku resursiem, laiku, kā arī nodrošina papildu drošību.

Lai gan bezskaidras naudas maksājumu īpatsvars pieaug un tendence rāda, ka tas arī nākamajos gados tikai turpinās savu kāpumu, tomēr ir skaidrs, ka skaidra nauda tuvākajā laikā nezaudēs savu līderes statusu. 

Skaidras naudas pieejamība joprojām sabiedrībai ir ļoti svarīgs faktors, galvenokārt drošības jautājumu dēļ. Pētījums rāda, ka kopumā 55%  ir svarīga skaidras naudas norēķinu iespēja, kas ļauj droši prognozēt, ka tuvākajā laikā mēs nebūsim gatavi atteikties no tās un paļauties tikai uz tehnoloģiskiem risinājumiem. Lai arī Latvijā ir uzņēmumi, kas 2020.gadā ir pilnībā atteikušies no skaidras naudas izmantošanas, tomēr vairumam skaidra nauda joprojām ir būtiska ikdienas sastāvdaļa. 

Šī iemesla dēļ mazumtirgotāji arvien lielāku uzmanību pievērš “gudrajiem seifiem” un citiem automatizācijas rīkiem, kas palīdz optimizēt darbaspēka resursu veikalā, kā arī padara skaidras naudas apstrādes procesu lētāku un drošāku. Pilnai skaidras naudas automatizācijai pieejamas iekārtas kā front-office, tā back-office, kas abos gadījumos ļauj arvien vairāk procesus automatizēt un padarīt efektīvākus.

 

Hansab ir viens no vadošajiem uzņēmumiem, kas spēj nodrošināt kā skaidras, tā arī bezskaidras naudas apstrādes risinājumus, tāpēc esam šeit, lai piedāvātu tieši jūsu biznesam atbilstošāko. Ja jums nepieciešams padoms naudas risinājumos, būšu priecīga palīdzēt.

 

Laura Luca

+37120208707

laura.luca@hansab.lv


 

Atpakaļ