Uzbrukumi ar automašīnām – kā pasargāt publiskas vietas un cilvēku pūļus

Arvien vairāk mediji Latvijā sāk runāt par teroraktiem, kas izraisīti ar automašīnām, ietriecoties cilvēku pūļos un ēkās - šķietami viegli pieejams ierocis ikvienam radikāli noskaņotam. Vadoties pēc raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” sižetā “Operācijas uzbrukums” sniegtajiem datiem, tad Eiropā pēdējo 3 gadu laikā notikuši 17 šāda veida terorakti, kuros ievainoti 667 cilvēki un gājuši bojā 173, no kuriem puse nogalināti Francijā, Nicā Bastīlijas ieņemšanas svētku laikā.

Satiksmes drošības eksperts norāda, ka arī Rīgā gājēji nav pasargāti no teroraktiem, kuros izmantoto automašīnas.

Sižetu iespējam noskatīties šeit: Operācija uzbrukums

Raidījums “Aizliegtais paņēmiens” aplūko vairākas populāras un cilvēkiem pilnas vietas Vecrīgā un arī Pārdaugavā. Secinājums – pie vairākām no tām ved taisns ceļš bez jebkādiem šķēršļiem, kas pārsniedz 150 metrus, kas ir pilnīgi pietiekams, lai automašīna spētu uzņemt tik lielu ātrumu, lai triecoties pūlī, radītu traģiskas sekas.

Raidījumā atspoguļoti risinājumi, kā pulcēšanās vietas tiek pasargātas no automašīnu uzbrukumiem citur Eiropā. Citviet tie ir lieli betona puķu podi, citviet betona bloki, retāk tiek izmantoti mehāniskie ceļu bloķētāji, kas visbiežāk ir visefektīvākais veids automašīnas kustības apturēšanai. 

Savukārt šeit mēs varam redzēt, cik neefektīvi var būt betona bloki.

Mūsu pieredze liecina, ka no visām Baltijas valstīm visaktīvāk preventīvi rīkojas Igaunija, uzstādot mehāniskos ceļu bloķētājus tādās vietās, kā tirgus laukumi, centrālās gājēju ielas, ministrijas un parlamentu ēku apkārtnes, turpretī Latvijā transportlīdzekļu bloķējošu risinājumu uzstādīšana netiek novērota.

Drošākais veids pulcēšanās vietu pasargāšanai Rīgā; Hansab viedoklis

Risinājumu, kas var mūs pasargāt no uzbrukumiem ar automašīnām, ir daudz. Svarīgi ir izvērtēt pulcēšanās vietu un katra notiekošā pasākuma situāciju un jau laicīgi parūpēties par drošību tajos. Mums, kā sociāli atbildīgam drošības tehnoloģiju uzņēmumam, rūp sabiedrības drošība. Bagātā pieredze, kas iegūta realizējot šāda veida drošības risinājumus, kā arī sadarbība ar Eiropas mēroga jomas speciālistiem, ļauj mums būt drošiem par savu darba kvalitāti, drošību un piedāvātajiem risinājumiem.

Svarīgi ir nodalīt 2 atsevišķas lietas:

  • Vietas, kur cilvēku plūsma un pulcēšanās ir pastāvīga ( piemēram, autoostas, pieturas, ofisa ēkas)
  • Vietas, kur cilvēku pulcēšanās notiek plānoti vai īslaicīgi (festivāli, koncerti, svētku gājieni u.c.).

Abiem šiem veidiem ir pieejami ļoti plaši un daudzveidīgi drošības risinājumi, kuri viegli iekļaujas pilsētas infrastruktūrā.

  • Piemēram, pastāvīgās cilvēku pulcēšanās vietās iespējams iemontēt paceļamos drošības stabiņus, kuri būtu pārsvarā pacelti, bet tos būtu iespējams nolaist nepieciešamos gadījumos (saskaņoto preču piegādes gadījumos, piemēram).
  • Publiskiem pasākumiem paredzēti tādi ceļu bloķēšanas risinājumi, kurus iespējams ātri uzlikt un ātri noņemt bez ceļa seguma bojāšanas. Piemērotas būs uz ceļa stiprināmas barjeras, kuras iespējams uzstādīt 40 minūšu laikā. Šādas barjeras ir spējīgas apstādināt 2.5 tonnas smagu transportlīdzekli, kas pārvietojas ar 48km/h lielu ātrumu.

__

Hansab ir vadošais uzņēmums, kas nodrošina drošības un inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus valsts un biznesa sektoriem Baltijā, Somijā un Baltkrievijā jau 26 gadus. Mūsu misija ir palīdzēt uzņēmumiem būt drošiem un efektīviem. Hansab ir oficiālais partneris vairāk nekā 100 piegādātājiem un pārdod produktus un risinājumus no tādiem vadošajiem ražotājiem kā NCR, Gunnebo Group, Q - Matic, Ingenico, Samsung, Sony, Glory Global Solutions un citiem. Tāpat Hansab pārstāv Eiropā lielāko bolardu, hidrauliskos ceļu bloķētāju vai ķīļveida transporta barjeru sistēmu ražotāju ATG Access.

Atpakaļ