Solis pretī viedajai pilsētai – viedie soli

Viedo pilsētu koncepts – pilsēta, kurā tradicionālie pakalpojumi tiek padarīti efektīvāki ar digitāliem risinājumiem, lēnām, bet pietuvojas arī Latvijas pilsētām. Viedās pilsētas pamatā balstās uz lietu internetu (IoT - internet of things) un to veidojošajām ierīcēm, kuras ir spējīgas savstarpēji savienoties, komunicēt un veikt datu analīzi. Viena no šādām ierīcēm var būt arī parka soliņš.

Simtiem gadu tradicionālajiem soliem bija tikai viens mērķis - kalpot par sēdvietu. Lai gan 2013.gadā tika atklāti pirmie Wi-Fi soliņi Latvijā, pēdējos gados šis projekts nav attīstījies tālāk, un jaunas funkcijas tiem klāt nav nākušas. Horvātijas jaunuzņēmums Include ir laidis klajā jaunāko solu versiju, pievienojot vecajam labajam soliņam kaudzi papildu funkcionalitātes - sākot no tālruņu, austiņu, viedpulksteņu vai e-velosipēdu uzlādes, Wi-Fi savienojuma izveides, līdz pat vietas apsildīšanai ziemas dienās un darbarīku komplektam velosipēda remontam.

E-mobilitāte lielai daļai pilsētu iedzīvotāju jau ir kļuvusi par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, tomēr Latvijas pilsētu infrastruktūra vēl neļauj pilnībā nodoties e-mobilitātes iespējām. Acīmredzams ir fakts, ka Latvijas pilsētas ir piedzīvojušas elektrisko skūteru “bumu”, bet,  neskatoties uz ērto skūteru nomas iespēju, arvien vairāk cilvēku izvēlas iegādāties personīgos skūterus ērtākas pārvietošanās vajadzībām. Šajā brīdī rodas jautājums, vai mūsu infrastruktūra ir pietiekoši atbalstoša, lai nodrošinātu uzlādi vai vienkaršu remontu pilsētvidē? Neapšaubāms ir fakts, ka gan uzlādi, gan remontu var veikt mājās, taču ne vienmēr mēs spējam ieplānot laiku, kurā riepa izlaidīs gaisu, vai būs nepieciešama neliela uzlāde līdz veiksmīgai nokļūšanai mājās.

Viedais sols sevī ietver daudz un dažādas priekšrocības, sākot no telefona, elektroskūtera uzlādes, Wifi interneta nodrošinājuma, papildus tam šo solu var pārvērst par meteoroloģisko staciju, kura paziņo par laikapstākļu izmaiņām, vienlaikus mērot arī gaisa kvalitāti. Aprīkojot solu ar gaisa kompresoru un augstas kvalitātes instrumentu komplektu, tas aptvers visas pamatvajadzības velosipēdu lietotājiem.

Viedie soli kalpo ne tikai kā ērta un funkcionāla atpūtas vieta iedzīvotājiem, bet arī kā digitālais mārketinga rīks un vērtīgs datu avots uzņēmumiem un iepirkšanās centriem. Viedā sola sensori izseko vides datus (temperatūra, mitrums, spiediens) un var pat saskaitīt, cik cilvēku uz tā sēdēja vai uzlādēja savas ierīces. Papildus vides pamatdatiem sols var sniegt apkopotus datus par tā izmantošanu, tādējādi ļaujot novērtēt sola lietderību konkrētajā vietā. Reklāmu ir iespējams izvietot uz LCD displeja un ar mākslīgo intelektu darbināmā kamera var novērtēt cilvēku/satiksmes plūsmu un pat garāmgājēju dzimumu, nodrošinot vērtīgus datus tirgotājiem un saglabājot visu datu anonimitāti.

Nav šaubu, viedais sols ir nākotne, dodot iespēju ikvienam izmantot sabiedriskās vietas jaunā veidā. Šie soli rada mūsdienīgu, pašpietiekamu un uz attīstību vērstu vidi, iekļaujot arvien jaunas un aizraujošas tehnologijas, kas sniedz patīkamu pieredzi ne tikai lietotājiem, bet arī būtiskus ieguvumus uzņēmumiem un sabiedriskām vietām, kuras izvēlas šādu uzlabojumu ieviešanu savā infrastruktūrā.

Māris Macuks

tel:+37127700887

 

Atpakaļ