Mūsdienu MUST HAVE risinājums – procesu optimizācija (E-vide)

Ņemot vērā darbinieku trūkumu šī brīža Latvijas darba tirgū, kā arī izvērtējot nākotnes perspektīvas un rēķinoties ar to, ka darbaspēka apjoms ar katru gadu samazināsies un sadārdzināsies, ko varam secināt pēc Centrālās statistikas pārvaldes apkopotajiem demogrāfijas  rādītājiem, šobrīd viens no galvenajiem uzdevumiem uzņēmējiem ir savu procesu optimizācija un esošo resursu efektīva izmantošana. Pakalpojumu sniedzējiem viens no optimizācijas virzieniem varētu būts savu pakalpojumu pieejamības digitalizācija un automatizācija integrējot ne tikai e-vidē, bet arī fiziskās iekārtās.

Izstrādājot jaunus e-pakalpojumus uzņēmējiem jārēķinās ar mobilās platformas risinājumiem, jo ar vien lielāks patērētāju skaits sāk veikt savus iepirkumus attālināti. Ar šo tendenci rēķinās arī banku sektors visā pasaulē, kas pēdējo gadu laikā ir veikuši apjomīgu risinājumu iestrādi, lai bankas klientiem iepirkšanās kļūtu ērtāka izmantojot mobilās aplikācijas un nebūtu nepieciešamas kodu kartes vai kalkulatori. Savukārt, par patērētāju drošību rūpējas ne tikai Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, kas reglamente attālinātu pirkumu drošumu, bet arī maksājumu karšu izdevēji, tirgotāji un  karšu iekārtu ražotāji. Par to liecina šā gada 16.janvārī uzsāktā kampaņa sadarbībā ar Mastercard un Latvijas Finanšu Nozares Asociāciju Piik un gatavs”.

Kā lielisku piemēru pakalpojumu automatizācijā nav jāmeklē tālu. Pēdējos trīs gadus esam veiksmīgi sadarbojušies ar lielāko sūtījumu piegādātāju Latvijā DPD Latvija. Uzņēmējs ir saskatījis līdzīgu attīstības ceļu un meklējis iespējamos rasinājumus, lai savu pakalpojumu spētu sniegt arvien lielākam klientu lokam pieejamākā veidā. Viens no automatizācijas risinājumiem, kas palīdz piegādāt sūtījumus ir paku skapji. Risinājums nodrošina ne tikai cilvēkresursu optimizāciju, bet arī pakalpojuma pieejamību DPD Latvija klientiem vispiemērotākā laikā. Risinājums ne tikai nodrošina sūtījumu saņemšanu 24/7, bet arī paver lielākas iespējas sūtījumu nosūtīšanai. Tas sniedz DPD klientiem iespēju izmantot piegādātāja pakalpojumus sev piemērotā laikā, nevis plānot savu ikdienu atbilstoši pakalpojuma sniedzēja pieņemšanas punkta darba laikam vai gaidīt kurjera ierašanos. 

E-vide kļūst aizvien nozīmīgāks kanāls komunikācijai ar klientiem ne tikai ierastajos interneta veikalos, bet arī valsts, veselības aprūpē un ikdienas pārtikas produktu iegādē. 
Kaimiņvalstī, Igaunijā, pārtikas veikali ir ieraudzījuši nākotni paku skapjos apkalpojot savus klientus, kuri veikuši ikdienas produktu pasūtījumus e-veikalā. Lielveikali izmanto paku skapjus ar speciāliem aukstumu noturīgiem un saldējošiem nodalījumiem, lai izsniegtu pasūtītos produktus saviem klientiem tiem pieņemamā laikā pie lielveikala. Pircēji dienas laikā var pasūtīt pārtikas produktus un vakarā dodoties uz mājām tos ātri saņemt paku skapī, kurā pārtikas produkti būs uzglabāti vēsumā. Tas īpaši svarīgi un aktuāli ir karstajos gada mēnešos.

Tādā pašā virziena skatās arī Stats Serviss. Uzņēmums sniedzot instrumentu nomas pakalpojumus izmanto automatizētās pasta stacijas instrumentu izsniegšanai kā arī to atgriešanai. Šāda pakalpojuma attīstībai bija nepieciešamas investīcijas un risinājuma izstrāde ne tikai fiziskai iekārtu iegādei, bet arī uzlabojumi uzņēmuma pakalpojumu mājaslapai. Tā pat kā iepriekš minētajos piemēros, risinājums nodrošina pakalpojuma pieejamību klientam piemērotākos laikos, kā arī tiek samazinātas izmaksas uz darbiniekiem, kuri būtu nepieciešami nomas iekārtu izsniegšanai.

Vēl pāris gadus atpakaļ, piedāvājot šādus risinājumu saviem klientiem, tas asociējās tikai ar pārvadātāju biznesu, bet tagad risinājuma piedāvātās iespējas ir saskatījis arī mazumtirdzniecības sektors, pārtikas veikali, iekārtu iznomātāji, rūpniecības preču tirgotāji , elektronisko preču tirgotāji un farmācija.

Summējot visu iepriekš minēto, prognozēju, ka nākotnē arī dzīvojamo namu un ofisu ēku attīstītāji savos projektos iekļaus līdzīgus risinājumus iedzīvotāju ērtībai.
 

Raksta autors: Māris Šmaukstelis, Pārdošanas projektu vadītājs

 

Atpakaļ