Kas ir elektroniskās cenu zīmes un kāpēc tās nepieciešamas manam biznesam?

Dinamiskā tehnoloģiju attīstība mūsdienās nodrošina uzņēmējiem iespēju būt inovatīviem un konkurētspējīgiem. Tās palīdz optimizēt dažādus procesus un atvieglot darbinieku uzdevumus, uzticot daļu risināt automātiski. Arī elektroniskās cenu zīmes nav izņēmums.
Šobrīd pasaulē ir ļoti daudz ražotāju, kas piedāvā Elektronisko Cenu Zīmju risinājumus (ESL - electronical shelf label). Tas nozīmē tikai to, ka pieprasījums šim risinājumam ir un uzņēmēji ar to palīdzību, risina vairākas būtiskas problēmas.

Ko Jūs kā uzņēmējs iegūstat izmantojot ESL?
Kā liecina Eurostat dati, pēdējo trīs gadu laikā Baltijā darba spēku izmaksas katru gadu pieaug par aptuveni 5-6% ikgadu. Uzņēmējam ir svarīgi apzināties šīs izmaksas un tās maksimāli optimizēt. Elektronisko Cenu Zīmju risinājumus ir lielisks rīks kā to izdarīt.
Šeit daži praktiski piemēri kādi iespējami:
•    Uzņēmējam ir svarīgi, lai darbinieki, neatejot no plaukta varētu apskatīties preces atlikumu noliktavā vai tuvākajā veikalā. Šādi var veicināt klientu informēšanas ātrumu - nav nepieciešams fiziski doties uz noliktavu un skatīties preces pieejamību.
•    Var būt gadījumi, kad ir simtiem līdzīgu preču (piemēram, skrūves). Kā, lai klients ātri atrod sev vēlamo preci? Tas ir vienkārši - aplikācijā vai kādā veikalā esošā ekrānā klients ātri izvēlas sev nepieciešamo preci un konkrētās preces ESL LED gaisma sāk mirgot - klients ātri atrod sev nepieciešamo. Tādējādi veicinām klienta apmierinātību. Ir pieejams risinājums, kas var līdzi paņemto parauga preci noskenēt un parādīt preces kodu (SKU) pēc tās dimensijām. Attiecīgi vēl vairāk optimizējot klienta patērēto laiku meklējot pareizās preces.
•    Ko darīt, ja no plkst 22:00 līdz 8:00 nedrīkst tirgot alkoholu? Kā, lai par to informē klientus? Vienkārši! Šajā periodā automātiski visiem alkohola dzērieniem nomainās cenu informācija uz “Atvainojiet, šobrīd alkohols nav pieejams. Uz tikšanos rītdien!”
•    Vai par tikko svaigi ceptu smalkmaizīti varam prasīt lielāku cenu? Protams! Dodam uzdevumu ESL sistēmai paaugstināt cenu uz 15 minūtēm karstām smalkmaizītēm. 
•    Ir kādas preces, par kurām ir pieejama papildus informācija, bet nav vietas to izvietot plauktos? Tieši tādēļ ESL var tikt iebūvēti NFC. Klients pietuvina savu viedtālruni ESL un iegūst plašu informāciju par preci - piemēram jaunākā telefona specifikācija un apskata raksts/video.
•    Klients ir sagatavojis mājas darbu un salicis telefona aplikācijā pirkuma grozu. Paldies viņam - bet ko tālāk? Tālāk mēs varam precīzi parādīt klientam vai veikala darbiniekam, kurš komplektē fiziski pirkuma grozu, kur plauktos atrodas izvēlētās preces. Varam parādīt optimālāko maršrutu komplektējot preci.


No kā tad īsti sastāv šī tehnoloģija?
Ekrāni. Sākotnēji cenas varēja mainīt ievadot informāciju speciālā programmatūrā. Tas prasīja laiku, taču uzņēmēji bija apmierināti, jo varēja koriģēt cenas vienlaicīgi vairākos veikalos, piesaistot viena cilvēka darba resursus. Šodien  var darīt to pašu, bet dati var tikt eksportēti no ERP (Enterprise resource planning) sistēmām. Tātad vairs nav jāveic datu ievade trešās puses programmatūrās.
Agrāk ekrāni bija segmentēti -  atspoguļojamās informācijas apjoms bija diezgan ierobežots. Nevarēja attēlot grafisku informāciju. Arī šobrīd šādi displeji tiek izmantoti – galvenokārt, DIY tipa veikalos. Šodien, papildus segmentētajiem ekrāniem, ir pieejami grafiskie ekrāni. Ar grafiskiem ekrāniem es domāju ekrānus, kuros var attēlot logo, mainīt burtu fontu un izmēru. Ekrānu baterijas darbības ilgums katram ražotājam var atšķirties, bet, piemēram, vadošo ESL ražotāju ekrānu baterijas kalpo 5 gadus pie nosacījuma, ka informācija tiek atjaunināta 2 reizes dienā.  ESL var būt iebūvēta NFC un LED diožu tehnoloģija. Šobrīd ekrāni pieejami informācijas atspoguļošanai:
•    melnā un balta krāsā, 
•    melnā, baltā un sarkanā krāsā,
•    melnā, baltā un dzeltenā krāsā

Komunikatori. Lai ekrānu informāciju varētu atjaunināt, tiem nepieciešams sazināties, izmantojot bezvadu komunikāciju, ar uzņēmēja ERP. Ir divas vadošās tehnoloģijas - radio tehnoloģija un IR (Infrasarkanā) tehnoloģija. Manuprāt, IR tehnoloģija (lai gan tā ir stabila un tiek izmantota arī militārām vajadzībām) ir novecojusi un es neredzu plašas iespējas nākotnes attīstībai. Savukārt, radio komunikācijas tehnoloģija attīstās ģeometriskās progresijas ātrumā. Infrastruktūras ziņā radio tehnoloģijas komunikators var pārklāt daudz lielāku laukumu un komunicēt ar vairāk ESL. Ar radio tehnoloģijas infrastruktūru varat veikt papildus uzdevumus - piemēram, analizēt klientu pārvietošanās paradumus, biežumu, utt izmantojot klientu mobilo tālruņu sūtīto “Wi-FI probe request” informāciju.
Serveri. Lai ERP varētu nogādāt informāciju uz ESL, ir nepieciešams “motors” - serveris. Ir vairākas iespējas:
•    Serveri novietot veikala adminiostrācijas telpās - piemērots maziem uzņēmumiem
•    Izmantot mākonī bāzētu serveri - piemērots vidējiem uzņēmumiem un lielākām veikalu ķēdēm
•    Izmantot centralizētu serveri - piemērots lielākām veikalu ķēdēm
Katrai šai opcijai ir savi plusi un savi mīnusi, kuri, konsultējoties ar HANSAB, rūpīgi jāizvērtē pirms tiek pieņemts pareizais lēmums par izvēli.

Programmatūra. Ar programmatūras palīdzību var veikt daudzas un dažādas lietas:
•    piesaistīt ekrānu pie preces koda (SKU)
•    izveidot informācijas atjaunošanas paraugus, kuriem pēcāk pievieno nepieciešamo informāciju no ERP
•    monitorēt informācijas statusu uz ekrāniem, sekot līdzi baterijas līmenim
•    Plānot, pārvaldīt un monitorēt planogrammas
•    Panākt lai ekrāna LED lampiņa mirgo, kad nepieciešams veikt kādu uzdevumu - piemēram, pārvietot vai papildināt preci, komplektējot preču grozu klienta vietā tādējādi nekļūdīgi paņemot pareizos produktus
•    Integrēt klientu mobilajā aplikācijā dinamisku informāciju par preces atrašanās vietu


No kā uzņēmējam vajadzētu izvairīties izvēloties ESL sistēmu?
Ļoti svarīgi ir pārliecināties, ka izvēlētās ESL sistēmas ražotājam ir oficiāls partneris/pārstāvis veikala atrašanās valstī vai pilsētā. Tas Jums atvieglos sistēmas uzstādīšanas, uzturēšanas, integrāciju un konsultāciju jautājumus.  
Tāpat jāpievērš uzmanība ekrānu baterijas ilgtspējai un vai vispār tā ir maināma.

 

Raksta autors: Artis Bokāns, Hansab Pārdošanas projektu vadītājs

 

Atpakaļ